Enis Kirazoğlu TFT Söyleşisine Konuk Oldu !

yv7bpn-1

 • Hepimiz onu önceden Turuncu Levye'den daha sonra Oyungezer kanalından tanıyoruz.O bizim hırçın,asi teknik direktörümüz.Gençlerin kariyer oynarken kendine yakıştırdığı isim.Üstadımız.TFT olarak Enis Kirazoğlu'na konuk oldum.Harika bir yayından sonra kendisi ile söyleşi yapma şansına eriştim.İşte merak ettiğiniz tüm soruların cevapları buyrun efendim.

Enis abi öncelikle bu güzel söyleyişiyi bize sağladığın için TFT ailesi adına sana teşekkür ederim. Evet istersen ilk sorudan başlayalım. Türkiye'de FIFA üzerine harikalar yarattığın aşikar.Seni daha öncede Turuncu Levye'den tanıyorduk.Şimdi Oyungezer'desin. Peki nasıl başladı bu serüven bize biraz anlatabilir misin ?

 • Merhabalar. Tabi anlatayım. Bir arkadaş vardı.Kendisi bir gün bana ''ya sen oyunlardan çok anlıyorsun ben bir oyun sitesi açmak istiyorum yazar mısın birşeyler'' dedi.O zamanlar bende işsizdim.Daha doğrusu yarı zamanlı işlerle uğraşıyordum. Tam bir öğrenci işi yapıyordum anlayacağınız. Yazarım tabi ne olacak dedim.Ve böyle başladı.İki üç ay orada yazdım.Daha sonra İzmir'de bir şirket TAM İNDİR diye. Orası oyun editörü arıyormuş.Daha sonra onlara başvuru yaptım.Kabul ettiler.Ve onlarla çalışmaya başladım.Daha sonra firma 'biz oyun sitesi yapmak istiyoruz' dediler.Onlar bu konuda yani oyun sitesi konusunda çok bilgili değillerdi.Ben bu konuda onlara yardımcı oldum. İşte o sitenin adı Turuncu Levye oldu. 

Peki FIFA'ya gelelim biraz. FIFA senin için tam olarak nerede başladı ? 

 • FIFA ile tanışmam FIFA 95 ile başladı. Çok iyi bir bilgisayarda oynamadığım için çok zevk aldığım söylenemez. Ama futbol oyunu tek o olduğu için onu oynuyordum. Konsol sahibi falan da değildim o zamanlar. İlk FIFA 97'de bayağı bir oynamaya başladım. Ama açık konuşayım 2001' kadar hep FIFA oynadım ben. Beni FIFA hep bayıyordu.Neden çünkü sıkıcıydı ve hep tek düzeydi. Bir beğendim World Cup 2002 keyifliydi.Aslında benim zevk alarak oynadığım ilk futbol oyunu PES olmuştu. PES3 ilk defa PC'ye çıktığı zaman FIFA oynamayı bıraktım. Ve uzun bir süre FIFA oynamadım.Sonra FIFA 2010 gibi tekrar FIFA'ya döndüm tekrar.

15049807_1347706728593238_1603640996_nPeki Enis abi grubumuza geldin. Gruba geldiğinde ki ilk izlemin ne oldu ? 

 • Açıkçası daha yeni geldim ben gruba ve böyle bir oluşumdan daha yeni haberim oldu.Bayağı sağlam bir ekip ve uğraşılmış bir iş var burada.Millet gelmiş toplanmış organizasyon dönüyor,duymamış olmamız sizin kabahatiniz 🙂 Duymamız lazımdı bunu bir şekilde. Oluşturulan şey güzel.Eğer bu kitle korunulabilerek ve organik bir şekilde büyürseniz,bunun ucu bucağı yok çünkü Türkiye'de çok fazla FIFA oynayan var. Ve bunlar birbirlerini bulmakta zorluk çekiyorlar. O yüzden böyle bir topluluğa ihtiyacımız var.Düzgün keyifli adamları bir araya toplayıp keyifli vakit geçireceğimiz ortamı oluşturulabilir.  

Peki gelelim en can alıcı soruya 😉 Enis Kirazoğlu FIFA 17'yi beğendi mi ? Sence FIFA 17 paslarda özellikle PES kokuyor mu?

 • Beğendim.Nerdeyse FIFA 16'nın aynısı olmuş.Hemen hemen hiç bir yenilik yapmamışlar.Pas sistemini biraz geliştirip,oyuncuları biraz hantallaştırmışlar.Pas yapma konusunda FIFA 'da eskiden pas yaparken keyif alamıyordunuz çok fazla PES gibi keyif vermiyordu. PES'te hakikatten oyun kurmak keyifli.FIFA'da eskiden oyun daha hızlıydı.Daha dikine oynuyordun ve pasa gereksinim duymuyordun.17'de biraz bunu kırmışlar.Çalım yapmak zorlaşmış.Pas dengesi iyi olmuş.En çok sevdiğim özellik top açık alana düşmesi olmuş.Eskiden düşmüyordu.Yani şöyle örnek vereyim.Ben bir oyuncuya ara pası verdiğim zaman adamın ayağına gitmemesi lazım.Yani adamın uzağına düşebilme ihtimali olması gerekiyor.FIFA'da buna uyuz oluyordum. 17'de bunu biraz olsun düzeltmişler pas dengesi daha iyi olmuş.Fakat ileri ki seriler de daha iyi olması lazım.

Peki Enis abi sence PES arkadan geliyorum diyor mu ? FIFA'ya seni zorlayacağım diyor mu ? PES bu sene biraz atak yaptı.Barcelona ile biraz şova dökmeye çalıştı bu işi ama yeterli oldu mu sence ?

 • Hayır zorlayamaz.Yani FIFA'nın çok kritik bir hata yapması lazım.Neden zorlayamaz ? Çünkü bütçeyle alakalı bir şey. PES'in yapımcısı Konami 'nin EA kadar bir maddi kaynağı yok.Eski satış rakamlarını kaybettiler. Artık kutulu oyun satmaktan vazgeçtiler.PES'i hattta ileride Free to Play yapma gibi bir düşünceleri var.Bir daha çıkmayacak gibi muhabbetler dolaştı.Bu sene iyi bir oyun yaptılar.Ama bu son çırpınışlar.Eskiden Türkiye'de en çok oynanan oyundu. Şöyle bir şey var ; FIFA'nın bu kadar iyi olmasının sebebi PES'in kötü olması. Eskiden bu durum tam tersiydi.PES'in iyi olmasının sebebi de FIFA'nın kötü olmasıydı.Şimdi bu sene iki oyunda iyi.Eskisi gibi değil artık. İkisi de iyi olmaya çalışıyor. Ama FIFA lisanslar ile yaptığı sunumla ve işi şova dökmesiyle bir tık öne geçiyor. Şimdi böyle oyunlar da şöyle bir gerçek var.Bu tür oyunlar da birine alışırsan bırakması zor oluyor.Hakikatten terketmesi zordur.Yani benim PES'ten FIFA'ya geçişim bile sancılı oldu.Kendime sordum acaba geçsem mi diye.Çünkü bir oyuna sabitlenmek istiyorsun.ikinci oyuna zamanın olmuyor.Yeni dediğim gibi FIFA çok kritik bir hata yapmadığı sürece çok büyük bir süpriz olacağını sanmıyorum.Tabi temennim şu iki oyunda ayakta kalır. Çünkü rekabet olduğu sürece kazanan her zaman biz oyuncular olacağız.Çünkü hep yenilikler göreceğiz.

Şimdi şöyle de bir gerçek var.FIFA kendine PES'i rakip görmediği için aslında yenilik olarak çok şey katmıyor oyununa  ? 2016'da PES biraz kıpırdar gibi olduğu için FIFA 2017 'de hemen bir yenilikler getirmeye çalıştı.Frosbite ile anlaştı.Oyuna yenilik anlamında hemen birşeyler yapmaya çalıştı. Sen ne düşünüyorsun bu konuda ?

 • Haklısın katılıyorum.Şöyle bir şey var olay hep satış rakamlarında biter.FIFA satış rakamları iyi olduğu sürece PES istediği kadar iyi olsun birşey değişmez.Zaten çok büyük bir değişiklik yok aslında.Zaten çok bir değişiklik yok aslında.Yani bize söylendiği kadar bir değişiklik yok.Frostbite falan geldi diyorlar ama.İki oyunu yanyana koyduğun zaman FIFA16 ve FIFA17'yi kastediyorum, çok büyük bir devrimsel değişiklik yok.Bence hiç birşey yok 🙂

5b2d5201-3cb5-4f4b-9feb-259970f7f870

Peki abi bizim için hayal olan herşeyi FIFA bize yaptı.Oyun Türkçe oldu. Türk Ligini de eklediler sonra.Bunları sağolsunlar bize kazandırdılar.Peki Türkçe Spiker FIFA'ya gelir mi ? Yani Türkiye'de oyuncular Türkçe spiker de bu konuda aday Ercan Taner'di.Sosyal medyada bayağı bir insan imza topladı.Buna rağmen FIFA kabul etmedi.En çok istenen ligler de PTT 1. Lig sıralamaya girdi. Fakat bu da gelmedi. Neden sence ? 

 • Yani bu imza kampanyasını sabaha kadar yapsanız ki yapılması çok güzel fakat bir şey değişmez.Olay her zaman satışta bitiyor. Yani burada sen bir şeylerin değişmesini istiyorsan satış rakamlarında kendini göstericeksin. Şimdi biz acaba Ülke olarak acaba FIFA'nın en çok sattığı kaçıncı ülkeyiz ? Önce diğer ülkelerin bir spikerleri gelmesi lazım ki sonra bize sıra gelsin 🙂
 • Şimdi bizim pazar payımız çok büyük. Misal Türkiye'de FIFA ellibin satmış olabilir.Haydi PTT 1. Ligi getireyim,Türkçe spiker de ekleyeyim ki bir elli bin daha satsın demesi için Türkiye'de şuanda öyle bir potansiyel yok açıkçası.Ekonomik olarak bu alım gücümüz yok. Bir de bu ülkede spot satışı diye bir gerçek var. Şimdi EA firmasının neye baktığı da önemli.Türkiye'de online FIFA  oyuncusunu aslında görebilir.Aslında temel de baktığı şey şu. Ben oyunu satışa sundum diyor FIFA.Misal veriyorum.Altmışbin kopya gönderdim Türkiye'ye yani stoklara.Kaçı bunun bana satış olarak geri döndü.Yirmi bini sattı diyelim ki.Bir yirmibini de spottan satıldı.Ki satılabilir.Çünkü buraya gelen oyun ikiyüzseksen lira ise diğeri de kaçak yollarla gelen şey onun fiyatı ikiyüz lira.Rakamları atıyorum şuan da 🙂 .Ama spot ile market fiyatları arasında büyük bir fark var. O yüzden millet oynamak için daha ucuz alternatifler arayabilir.Yani uzun lafın kısası bu hayallerin gerçekleşmesi için EA firmasının Türkiye'de bir potansiyel görmesi lazım.Daha önce FIFA'da Türkçe yoktu.Fakat satmaya başladı.Baktı ki bir potansiyel var hemen yatırım yaptılar.Oyunu Türkçe yaptılar daha sonra Türkiye Ligi'ni eklediler vs.FIFA'ya da hak vermek lazım.O spiker için veya PTT 1. Lig için harcayacağım emeği başka bir yatırıma harcasam diyor FIFA.Yani bakın spikerlik öyle uzaktan gözüktüğü kadar kolay bir şey değil.Çok fazla seslendirme dosyası vs yapılabilir mi ? Yapılabilir.
 • Ama insanlar bu işi çok kolay zannediyor.2 günde yapılabilir gibi bir olay görüyorlar bunu.Ama durum öyle değil aslında.Bunun denetim mekanizması diye bir şey var.Koskoca EA firması herşeyi kontrol etmek zorunda.Bu iş yapılırken güvenilir birinin cümleleri incelemesi lazım.Yani onlar açısından güvenilir birinin spikerin dediklerine onay vermesi lazım.Sonuçta adamlar Türkçe bilmiyorlar.Yani birinin orda onay verdiği bir cümle belki argo olabilir ve bu oyuna girdiği anda EA firmasının düşeceği durumu düşünebiliyor musun ? Ve dediğimiz oyun senede bir çıkan bir oyun.Yani yapım kısmı çok kısa aslında.Her sene yeni bir oyun çıkarmak zorundalar.

Peki yine sosyal medyada gezen bir haber var.EA Türkiye Süper Ligi 'nin isim hakkını almak istiyor gibi ? bir efsane dolaşıyor etrafta. Sence bu olabilir mi ? Yani bu konuda dönen miktarın 85 milyon dolar olduğu söyleniyor ? Bu bize bir artı kazandırır mı ?

 • Hiç duymadım.Olursa süper olur tabiki. Ama ben çok gerçekçi olduğu düşünmüyorum yani. Oyunu daha tam Türkçe yapmadan gerçek hayatta böyle bir hamle açıkçası bana çok mantıklı gelmedi.

photoAbi son olarak Oyungezer firması hakkında konuşalım.Çok kaliteli bir firmasınız.Misafirperverliğiniz için size bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.Nereye gidecek Oyungezer ? Daha çok böyle  FIFA üzerine mi odaklanacaksın ? Yoksa başka oyunlar da ONLİNE olarak seriler gelecek mi ?

 • Aslında ben oyun oynarken video çekmeyi çok seven biri değilim. Oyungezer de biz herşeyi yapıyoruz. Mesela bir oyun çıktı mı inceliyoruz.Yeni bir şey geldi mi açıp inceliyoruz.Ama insanlar beni FIFA'dan dolayı daha çok tanıyorlar.Ama FIFA benim için bir eğlence yani.Çokta keyif alıyorum.Millet de izlemeyi seviyor.Yani konu seri olarak gelecekse aslında başka oyunlar da böyle seri yapacağımı zannetmiyorum.Diğer oyunları evimde kendimce oynamaktan daha çok keyif alıyorum.

Abi bir gün seni de TFT olarak bir akşam Pro Club macerasında ağırlamaktan şeref duyarız.

 • Valla inşallah.Hiç online oynamıyorum çünkü.En son ne zaman online olduğumu bile hatırlamıyorum. Plus'um bile bitti benim 🙂 Ama tabi ki bir gün gelip o sizin yaşadığınız o heyecanı görmek isterim tabiki.

Peki abi bu söyleşi için sana çok teşekkür ederim.Son olarak gruba söylemek istediğin birşey var mı ?

 • Ben teşekkür ederim. Paslı oynayın 🙂 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.