TFT Markalaşıyor !

9LzJMO

Türkiye Fifa Topluluğu yöneticilerinden Kerem Azan sorularımızı cevapladı.

531966_681216771908907_1354630884_nÖncelikle bu güzel topluluk için sizlere ne kadar teşekkür etsek az. Nasıl oluştu bu topluluk. Bize biraz açıklar mısınız ?

-Valla bu topluluğu kuran Ferhat Erman ve Batuhan Kubilay Gündüz kardeşlerimize ben öncelikle teşekkür ediyorum.Ben aileye sonradan dahil oldum.Buraya gelirken de hiç bir şekilde admin olacağımı bilmiyordum. Kendileri beni uygun gördüler. Banada düşen görev bu şerefli görevi hakikatiyle yerine getirmekti.Bunu da layıkıyla yapabiliyorsak ne mutlu bana. Ben bu görevi kabul ederken önceliğimiz kalite olacaksa kabul ederim dedim.Sağolsun kardeşlerim bunu kabul ettiler. Ve şuan ne yaparsak yapalım kaliteli olacaksa yapalım parolası ile başlıyoruz işe.Bir de vazgeçemediğimiz kavram ADALET. Adaletin olmadığı yerde huzur olmaz. 

Türk Fifa Topluluğu resmi olarak kurulalı 4 ay olmasına rağmen kısa bir süre içinde bin kişiye ulaştı.Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

-Haklısınız,bu kadar başarıyı bizde beklemiyorduk.Ve hiç bir üyemiz birileri tarafından eklenen değil.Yada BOT dediğimiz olay yok burda. Nasıl yapıldığını bile bilmiyorum 🙂 Zaten üyemiz çok olsun diye hiç bir zaman bir isteğimiz olmadı. Bizim tek isteğimiz Türkiye'nin en büyük FİFA grubu olmak değil;Türkiye'nin en iyi FİFA grubu olmaktı. Grup kurulduğundan beri yönetim olarak aldığımız karar ve amaç buydu. Önceliğimiz her zaman kaliteydi. Yani bir gece turnuvası bile yaparken kaliteli olacaksa olsun diye yapıyoruz. Yoksa 10 takımı bir araya getir hadi kur grupları. Bunları herkes yapar. Biz gece turnuvasına bile kalite koyduk. İnsanlar o makinenin başına oturduğunda heyecanlanmıyorsa bu yaptığımız hiç bir şeyin anlamı yok bence. 

Peki TFT nereye gidiyor ? Artık büyük organizeler bile sizleri takip ediyor. Nereye gidecek bu işin sonu ? Tünelin sonunu görebiliyor musunuz ?

Yurt dışından bizi takip eden çok.Özellikle Avrupa turnuvaları için görüşme yaptığımız federasyonlar bize hayran oldular. Ligin formatı özellikle onlara çok değişik ve güzel geldi. Çünkü kullandığımız format kimsenin ezilmediği ADALET kavramı üzerine kurulu.Ve favori yok. Biz o kadar çok güzel format yaptık ki taklitlerimiz yapılmaya başlandı.Bunlar güzel şeyler.Bu bizi kızdırmaz açıkçası daha çok sevindirir. Çünkü taklitler asıllarını yaşatır. Valla TFT nereye gidecek bende bilmiyorum. Biz öncelikle aile grubu olarak kurulduk fakat şuan da Türkiye'de adı konuşulur bir organize grubu olduk. Ve kimse bunu beklemiyordu.Herkes bizi 2 maç yapar dağılır diye konuşuyordu. Ama işin aslı o değil yani. 

Peki TFT Markalaşıyor diye bir sloganınız var bu ne demek ? Marka olarak kastınız nedir ?

Şimdi kalite nereden başlar.İyi bir markadan. Burada olan 40 takımın hepsinin bir fan sayfası var. Ve biz bunu laf olsun diye açtırmadık.Bunu neden yaptık? Bakın bir takımımızın logosunu ve adını yurt dışından biri görmüş ve yorum atmış.Sizi takip ediyorum ve hayranınızım diye. Bu ne demek ? Bu işi kaliteli yaparsak sadece grup olarak konuşmuyorum. Takım bazında sayfalar olsun logolar olsun söyleşiler olsun canlı yayınlar olsun. Birileri görüp ya bir dakika ya neler oluyor burda diyor ve içeri giriyor. Bakın ben her takımın sayfalarına bakıyorum.Bazı takımlar sırf biz istedik diye kurmuşlar bazıları da içinden gelmiş adam her maçının özetini oraya koyuyor kendi içinde bir markalaşmaya gidiyor. Bu reklam stratejisi. Bize günde 10 tane mesaj geliyor.Sizi sitenizden buldum ve çok beğendim diye. Bu ne demek? Doğru yoldayız demek. Ve ben büyük konuşacağım. Bu kalite bazında gidersek bir seneye Türkiye'de FIFA dendi mi TFT adı gelecek. Daha şuan pro club bazlı çalışıyoruz.Daha bireysel turnuvalara el atmadık.Ve çok büyük firmalarla görüşüyoruz bunun için. Daha yolun başındayız.

1116031_696873763676541_1915657229_o

Peki ligde ki takımlara gelelim. Takımlar hakkında da bir çalışmanız oldu diye biliyorum. Bu takımları liginize alırken şartlarınız oldu. Peki bunları yönetim olarak nasıl bir eleme ile seçtiniz ?

Çok uğraştık.Ağustos ayının başında başladık bu çalışmalara.60 yakın takım başvuru yaptı. Ve dedik ki yönetim olarak biz bir lig yapalım bakalım kim bu işte hevesli kim değil.Ve yeni başvuran takımları TFTÖmerHalisdemir liginde oynattık. Bazıları hevesli çıktı bu işte biz yaparız dediler.Bazıları kayboldu uçtu gitti başka gruplara. Yani demek istediğim bu bir oyun bunu oyun olarak mı görüyoruz yoksa hırs kin mi ? Biz bunu bir oyun olarak görenleri bir araya getirdik. 2 ay gibi çok uzun bir altyapı çalışmamız oldu. Her takımı inceledik. Mülakatlara aldık. Maça en az 4 kişi çıkma kuralı koyduk mesela. Yoksa şuan bu ligi 80 takımlı bir ligde yapabilirdik.2 kişi bir araya gel takım kur biz buna karşıyız. Ve şuan oyuncu bazlı en yüksek ligdeyiz. Her takımın en az 8 oyuncusu var ortalama olarak bakarsak. Benim takımım mesela 13 kişi. Bazı takımlar 5 kişi. Adam başka kişi istemiyorum diyor takıma.Buna elbette saygı duyuyoruz. Ama 4 kişi kuralında da netiz. Lig başlayalı 4 hafta oldu. Daha şuan sıkıntı çıkaran takım olmadı. İnşallah bu düzende alnımızın akıyla bitiririz bu ligi.

Bireysel turnuvalar konusunda da konuşalım biraz isterseniz çünkü bu konuda çok soru geliyor. Neler var planlarınızda? 

O konuda benim konuşmam çok doğru olmaz açıkçası.Çünkü ben işin pro club kısmındayım. O kısma Emirhan Erdem bakıyor. Ama yönetim olarak aldığımız kararlar var tabiki.Bir hafta sonu TFT tişörtlerimizle bir ps kafede bireysel turnuvası yapacağız. Yaklaşık 60 kişi katılımlı düşünüyoruz. Ve ödül de olacak bu turnuva sonunda.Görüştüğümüz ps kafeler var. İleriki günlerde Emirhan kardeşim bu konuda gerekli açıklamaları yapacaktır. Artı grup bazında da tabi turnuvalar olacak.Ama dediğim gibi şuan daha yolun başındayız.Herşeyi en iyi şekilde yapmak için uğraşlarımız devam ediyor.

Yönetimsel olarak aldığınız kararları nasıl alıyorsunuz ?

Delinin biri kuyuya taş atıyor.Beş akıllı da çıkarmaya çalışıyor 🙂 Öyle değil aslında aldığımız tüm kararların hepsini oylama ile alıyoruz. Yönetim de ki biri bir soru soruyor. Ve yapsak mı yapmasak mı bunu gerekçeleri ile tartışıyoruz.Yani buranın bir de mutfak kısmı var. Kimin ne yaptığı ne yapacağı belli. Mesela siteye Ömer ile Barış bakar. Grupta banlanacak bir adam var ise buna Ferhat bakar bu o işi çok seviyor 🙂  Organize işlerine ve teaser işlerine Oral Dural bakar. Gece turnuvalarında Nedim kardeşimiz yardım eder. Bireysel turnuvalara bakan başka bir ekip var.Maç sonuçlarını ve Gol Asist krallıklarına Emirhan ile Batu bakar. Haftanın En'leri olayına Onur Saraç ve ekibi bakar. Ben söyleşilere bakarım. Sitede yazılar yazarım. Ve Canlı Yayın kuralarına bakarım. Canlı yayın kuralarını neden hep ben çekiyorum şimdi okuyucular öğrenmiş oldu 🙂 

Bu güzel söyleşi için teşekkür ediyorum son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı ? 

Burayı kurarken bu kadar büyüyeceğimizi ben bile tahmin etmiyordum.Ama bunu açıkça söyleyebilirim. Kimse diyemez benim TFT 'de hakkım yendi diye. Bence yaptığımız en doğru şey bu. Biz bir grup kurduk. Ve bundan asla ve asla pişman değiliz. Bu grupta öyle kolay kolay kurulmadı gerçekten bakın. Buranın kıymetini bilelim. Burada ki ortam ve kardeşlik hiç bir yerde yok buna emin olabilirsiniz. Ve biz yaptık bunu.Yönetim olarak söylemiyorum. Grup olarak söylüyorum. bunu. Çünkü Adaletin olduğu yerde Anarşi olmaz. Herkes birbirine saygılı. Daha küfürden banlanan adam görmedim ben. Varsa da daha kanı kaynayan küçük kardeşlerimiz. He bu arada bunu da söylemeyi unuttum.Yaş ortalaması çok yüksek bir grubuz bakın buda ender sayılabilecek bir başarıdır. İş yerinde öğrendiğim bir söz ile söyleşiyi bitirmek istiyorum

'Hiç bir şey iyileştirilmeyecek kadar mükemmel değildir'' 

Sevgiyle kalın.Hoşçakalın 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.